top of page

JICA tarafından Türkiye’nin ilk ve tek Afet Eğitim Merkezi’ne Basın Turu düzenlendi.

Bursa’da 17 Ağustos 2013 tarihinde hizmete giren Türkiye’nin ilk ve en büyük Afet Eğitim Merkezi, JICA’nın teknik desteği ile Bursa Valiliği tarafından yaklaşık 15 milyon TL bir harcama ile Japonya’daki benzer merkezlerden örnek alınarak yapılmıştır Eğitim merkezinde deprem deneyim odası, enkaz koridoru, fırtına simülasyonu, yangın söndürme simülasyonu, 5 boyutlu sinema simülasyonu gibi pek çok simülasyon bölümü bulunmakta olup, merkezde öğrenci ve yetişkinlere afetlerde can ve mal kaybını azaltmak için afetler ve önlemleri konusunda eğitimler verilmektedir. Bu donanımı ile merkez sadece Türkiye’de değil bölgede de tek olma özelliğindedir. Ayrıca, Türkiye’de zaman zaman görülen soba ve şohben zehirlenmesine karşı ne tür tedbirlerin alınacağı da karbonmonoksit simülasyonu kullanılarak öğretilmektedir.


  JICA, sadece merkezin kurulması için teknik destek sağlamakla kalmamış, gerek merkez personelini Japonya’daki benzer merkezlerde eğiterek, gerekse bir Japon kıdemli gönüllüyü merkezde görevlendirerek desteğine devam etmektedir.


  JICA’nın Bursa’da yürüttüğü bir diğer proje de Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde yürütülmüş olan “Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi” dir. Bu projede, Marmara bölgesindeki 10 pilot ilde Afet Eğitimi konusunda formatör öğretmenler Türkiye've Japonya’da eğitilerek, öğretmenlerin diğer öğrencileri ve diğer öğretmenleri bilgilendirip bilinçlendirmesi amaçlanmıştır. Projede materyal geliştirmeye özel bir önem verilerek öğretmenlerin hemen hemen her derste afetler konusunda bilgi aktarabilecekleri öğretilmiştir.  1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Taziye

Comments


bottom of page